28-03-2018

PIAP w branży IoT i AI

Eksperci Instytutu Sobieskiego i EY wskazują na PIAP jako firmę oferującą rozwiązania Internet of Things i Artificial Intelligence.

 

 

 

Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce. Jak wykorzystać rewolucję technologiczną Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji w rozwoju Polski” to najnowszy raport Instytutu Sobieskiego. Eksperci opisali definicje IoT i AI oraz 15 kluczowych obszarów gospodarki, w których technologie te znajdują zastosowanie. Wśród wskazanych obszarów są m.in. fabryki i magazyny, pojazdy autonomiczne, wojsko i obronność, opieka zdrowotna, rolnictwo, edukacja, handel i usługi bankowe.

Zobacz: Raport IoT i AI Instytut Sobieskiego (2018)

 

Rewolucja, a rzeczywistość

Eksperci Instytutu Sobieskiego i EY podają przykłady polskich firm, które już dziś biorą udział w rewolucji technologicznej, dynamicznie się rozwijają i oferują innowacyjne produkty i usługi polskiemu rządowi, spółkom Skarbu Państwa i polskim obywatelom. W obszarze IoT dla wojska raport wskazuje na Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, doceniając osiągnięcia PIAP w zakresie produkcji robotów mobilnych do specjalnych zastosowań.

 

Recepta na sukces

W raporcie znajdują się też rekomendacje dla rządu i biznesu, których wdrożenie pozwoli maksymalnie wykorzystać szanse, jakie niesie nowa rewolucja technologiczna. Wśród zaleceń dla rządu jest m.in. pomysł stworzenia celowego budżetu, z którego opłacani będą najlepsi specjaliści od informatyki, cybernetyki i robotyki. Budżet miałby wynosić co najmniej 500 000 PLN na jeden etat rocznie. Według autorów raportu państwo powinno dysponować zespołem liczącym około100 wybitnych specjalistów od technologii cyfrowych i cyberbezpieczeństwa, którym będzie płacić konkurencyjne w skali świata wynagrodzenia.