12-09-2018

Robotyka i druk 3D oczami najmłodszych

12 września z wizytą w PIAP pojawiły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 264 w Warszawie. Spotkanie zorganizowane w ramach akcji #Koduj z UKE pozwoliło latoroślom poznać tajniki działania robotów oraz druku 3D i wywołało wiele emocji.   

Akcja #Koduj z UKE, prowadzona w całej Polsce przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, była okazją do zorganizowania w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP warsztatów technologicznych dla dzieci.            

Porozmawiajmy z robotem

Gości powitał stworzony przez PIAP robot społeczny IRYS, który chętnie rozmawiał z przybyłymi. Zainteresowanie milusińskich budziły nie tylko żywe reakcje robota – np. radość czy zaskoczenie – na różne wydawane przez nie polecenia, ale także wewnętrzna budowa IRYSA. 

Technologia 3D bez tajemnic

Kolejną atrakcją były warsztaty przybliżające temat skanowania i drukowania 3D, zorganizowane przez firmę EduRoCo. Na zachwycie wynikającym z obejrzenia i dotknięcia drukarki 3D się nie skończyło. Dzieci wzięły aktywny udział w procesie skanowania 3D, dzięki któremu mogły obejrzeć na monitorze komputera trójwymiarowy obraz głów swoich koleżanek i kolegów, a także wychowawczyni.

Pasjonujące programowanie

Po krótkim odpoczynku przeznaczonym na śniadanie przystąpiono do warsztatów z budowy i programowania robotów, które również przygotowała firma EduRoCo. To wyjątkowo wciągające zajęcie uwidoczniło wielką kreatywność młodych gości. Następnym krokiem było programowanie Inteligentnego Miasta, które przeprowadzili przedstawiciele UKE.

Teoria w parze z praktyką

Wizyta w Instytucie PIAP zakończyła się odwiedzeniem hali robotów przemysłowych. Przyszli inżynierowie mogli zobaczyć m.in. robota spawającego czy służącego do przenoszenia paczek. Prowadzący zmierzyli się z dociekliwymi pytaniami zwiedzających, a halę wypełnił – zamiast odgłosów towarzyszących codziennej pracy – dziecięcy gwar i śmiech.

Dzięki warsztatom dzieci mogły przekonać się o tym, że robotyzacja i programowanie obecne są w wielu dziedzinach życia codziennego. Właściwie skonstruowane programy decydują często o ludzkim bezpieczeństwie i poprawie jakości życia, a jednocześnie mogą zapewnić dobrą zabawę.

Warsztaty współorganizowane były przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz spółkę EduRoCo.