28-11-2018

Roboty PIAP wesprą wojska inżynieryjne

PIAP podpisał z Inspektoratem Uzbrojenia MON umowę na dostawę 35 sztuk Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP).  

 

 

27 listopada został podpisany kontrakt między Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej i Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostarczenie 35 sztuk inżynieryjnych Robotów Patrolowo-Przenośnych, które będą wpierać polskich saperów. W ceremonii uczestniczyli minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP profesor Piotr Szynkarczyk. Wartość kontraktu to 80,74 mln zł. PIAP będzie realizował dostawy w latach 2019–2021.  

 – Jestem przekonana, że tego typu kontrakty pomogą (…) zwiększyć poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Nie stanie się to bez aktywnego udziału polskiego sektora obronnego i cieszę się bardzo, że dzisiaj ten sektor dostrzegł potencjał jaki drzemie w polskich instytutach naukowo-badawczych, a PIAP jest jednym z najlepszych – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Roboty PIAP, które wesprą misję EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych, zostaną dostarczone wraz z czujnikami do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów, urządzeniami do wykrywania min i materiałów niebezpiecznych, czujnikami skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także wyrzutnikami pirotechnicznymi, służącymi do zdalnej neutralizacji. Dzięki gąsienicom i elektrycznemu napędowi roboty RPP mogą poruszać się zarówno w terenie miejskim, jak i w warunkach terenowych poza miastem. 

– Prototypowy robot zaprezentowany podczas podpisywania umowy to efekt naszej wieloletniej pracy. Zrealizowane w PIAP rozwiązania znalazły już zastosowanie w wielu krajach na całym świecie. Za tym sukcesem stoi m.in. fakt, że praca w naszym instytucie umożliwia łączenie działań naukowców i konstruktorów. Efektem jest powstawanie nowoczesnych rozwiązań, nierzadko nowatorskich w skali światowej. Niezaprzeczalnym atutem jest również gwarantowane przez PIAP profesjonalne podejście do sprzedaży i produkcji – powiedział Piotr Szynkarczyk.

Więcej informacji na temat produktów i działalności PIAP można znaleźć na stronach https://www.linkedin.com/company/piap/ www.antyterroryzm.com

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej