01-10-2019

Noc w Instytucie Lotnictwa z udziałem PIAP SCOUT i PIAP GRYF

11 października, podczas 10. Nocy w Instytucie Lotnictwa, ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP zademonstruje dwa roboty mobilne do zastosowań specjalnych.

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprasza na największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną – 10. Noc w Instytucie Lotnictwa. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będą tajemnice kosmosu. Wydarzenie odbędzie się 11 października 2019 r. w godzinach 17.00–23.00 w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie, przy al. Krakowskiej 110/114.

ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP na stoisku nr 68 zaprezentuje konstrukcje dwóch robotów mobilnych do zastosowań specjalnych.

Pierwszy z nich to PIAP SCOUT – lekki robot do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Modułowa budowa robota pozwala na wykorzystanie go jako mobilnej platformy do inspekcji np. podwozi samochodowych bądź wąskich przestrzeni. W trakcie 10. Nocy w Instytucie Lotnictwa na specjalnie przygotowanym torze będzie można sterować robotem PIAP SCOUT, pokonując różne przeszkody. Więcej informacji na temat robota można znaleźć na stronie https://www.antyterroryzm.com/portfolio-posts/piap-scout.

Drugi z nich to PIAP GRYF – mobilny robot pirotechniczny wykorzystywany do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Więcej informacji na temat robota PIAP GRYF można znaleźć na stronie https://www.antyterroryzm.com/portfolio-posts/piap-gryf/.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest pierwszym i największym w kraju producentem najwyższej jakości mobilnych robotów do zastosowań specjalnych, w tym antyterrorystycznych i pirotechnicznych. Roboty pełnią służbę w 20 krajach na terenie Europy, Azji i Afryki.

Obecnie ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP oferuje dziewięć typów robotów mobilnych wykorzystywanych m.in. do:

  • operacji C-IED (przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych),
  • rozpoznania i zdalnej obserwacji,
  • ochrony granic i infrastruktury,
  • poszukiwania i ratownictwa,
  • detekcji i analizy zagrożeń CBRN.

Więcej informacji o ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP dostępnych jest na stronie: www.antyterroryzm.com, www.piap.pl, a także na profilu na LinkedIn:  www.linkedin.com/company/piap/ i Twitter:  https://twitter.com/PIAP_Institute.

Noc w Instytucie Lotnictwa to największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. W poprzedniej edycji instytut odwiedziło ponad 43 000 osób. Podczas dotychczasowych imprez zaprezentowało się ponad 180 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem. Impreza jest skierowana do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz do tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. Zaprezentowane zostaną m.in. obszary związane z lotnictwem, nowymi technologiami i kosmosem. Gościom będą mogli zwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria.  

Więcej informacji o 10. Nocy w Instytucie Lotnictwa można znaleźć tutaj:

www.nocwinstytucielotnictwa.pl

www.facebook.com/nocwinstytucielotnictwa

https://www.facebook.com/events/331762804194774/

Szczegółowy program i harmonogram atrakcji oraz mapa są dostępne na stronach:

www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje

www.nocwinstytucielotnictwa.pl/mapa. 

Fot. Michał Czajka