20-11-2020

Podwójne złoto dla Łukasiewicz – PIAP na wystawie IWIS 2020

Wynalazki Łukasiewicz – PIAP doczekały się kolejnych nagród. Robot PIAP PATROL do zadań C-IED i CBRN oraz Pokrowiec Ochronny na Manipulator Robota otrzymały Złote Medale wystawy IWIS 2020.

 

 

Łukasiewicz – PIAP zaprezentował na 14. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2020 dwa projekty: robot PIAP PATROL do zadań C-IED i CBRN oraz Pokrowiec Ochronny na Manipulator Robota. Oba zostały nagrodzone Złotym Medalem.

Robot mobilny PIAP Patrol to jeden z najmłodszych wynalazków Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. PIAP Patrol jest średnim robotem gąsienicowym do detekcji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych (C-IED). Modułowa budowa umożliwia jego łatwy transport. Robot jest wyposażony w manipulator o sześciu stopniach swobody z funkcją zacisku szczęk chwytaka. Więcej na temat robota PIAP Patrol można przeczytać: tutaj.

Drugi z wynalazków nagrodzonych na wystawie IWIS 2020 otrzymał w tym roku także Srebrny Medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach.

Organizatorem Międzynarodowej Wystawy Wynalazków IWIS jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. To największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku goszczą tu wynalazcy z ponad 25 państw świata, m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu i oczywiście Polski. Tegoroczna edycja odbyła się w formule wirtualnej w dniach 19–21 października.