staż olimpijczyków w Łukasiewicz - PIAP
08-11-2022

Olimpijczycy na pokładzie Łukasiewicz – PIAP

Szeregi Łukasiewicz – PIAP zasilili laureaci ogólnopolskich olimpiad. Grzegorz Dolanowski i Kamil Cisek to uczestnicy stworzonego przez Centrum Łukasiewicz programu Olimpijczycy.

 

 

 

 

 

Młodzi, zdolni, ambitni – tak w skrócie można przedstawić nowych pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Do niedawna mieszkali w Zamościu, teraz ich domem jest Warszawa – w stolicy kontynuują edukację i stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej. Przed Grzegorzem Dolanowskim i Kamilem Ciskiem stoi zadanie implementacji eksperymentalnych modułów sterowania robotami.

Umowa o pracę i pakiet benefitów

Grzegorz Dolanowski, finalista w zawodach centralnych LXXIII Olimpiady Matematycznej i student pierwszego roku na Jednoczesnych Studiach Informatyczno-Matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kamil Cisek, finalista zawodów centralnych 71. Olimpiady Fizycznej i student pierwszego roku na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej, realizują półroczne staże w Dziale Systemów Bezpieczeństwa (OSB). Stażyści mają takie same obowiązki i przywileje, jak każdy pracownik, m.in. dostęp do bogatego wachlarza benefitów pracowniczych, w tym siłowni i strzelnicy w miejscu pracy, karty sportowej, pakietu ubezpieczeń i elastycznych godziny pracy. – W dwuletniej perspektywie rozwoju mamy wpisany wzrost zatrudnienia, dlatego chętnie witamy na naszym pokładzie młodych zdolnych ludzi pasjonujących się robotyką, automatyką czy programowaniem. Stażyści dostają angaż na podstawie umowy o pracę. Mogą swobodnie łączyć aktywność zawodową ze studiami i pracować w niepełnym wymiarze godzin – mówi dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – PIAP.

Łączenie teorii z praktyką przy mentorskim wsparciu

Co przyciągnęło nowych pracowników do warszawskiego instytutu? – Zaimponowały mi jego osiągnięcia w obszarze robotyki. Jako stażysta uczestniczę w spotkaniach, na których mogę zapoznać się z projektami, nad którymi pracują inni, a także opowiedzieć o własnych postępach. Współpracownicy są mili i pomocni, a zadania bardzo rozwijające – wyjaśnia Grzegorz Dolanowski.

Kamil Cisek podkreśla zalety wynikające z możliwości jednoczesnego studiowania i zdobywania praktycznego doświadczenia zawodowego. – Jak na razie udaje mi się bez większych problemów łączyć naukę i staż w Instytucie dzięki elastycznym godzinom pracy. Interesuje mnie praca w roli robotyka, dlatego bez wahania wybrałem ofertę stażu w Łukasiewicz – PIAP – podkreśla.

Mentorem olimpijczyków jest kierownik Działu Systemów Bezpieczeństwa Jakub Główka. – Grzegorz i Kamil obecnie wdrażają się w korzystanie z systemu ROS (Robotic Operating System), który stosujemy w większości projektów badawczych w naszym dziale. Korzystają przy tym z internetowego tutoriala i pomocy bardziej doświadczonych pracowników. W kolejnym kroku będą implementować eksperymentalne moduły związane ze sterowaniem robotów – mówi Jakub Główka.

Program Olimpijczycy

Grzegorz Dolanowski i Kamil Cisek to uczestnicy stworzonego przez Centrum Łukasiewicz programu Olimpijczycy. Program kierowany jest do pełnoletnich uczniów szkół średnich, finalistów i laureatów krajowych olimpiad z przedmiotów ścisłych. Ma na celu zaproszenie młodych utalentowanych ludzi do odbycia staży w instytutach badawczych i zachęcenie do podążania ścieżką kariery naukowej. Jest to swego rodzaju unikatowa na rynku badawczym oferta rekrutacyjna, służąca wykreowaniu wizerunku Łukasiewicza jako pracodawcy pierwszego wyboru w sektorze badawczo-rozwojowym. W tegorocznej, pilotażowej edycji uczestniczy 29 olimpijczyków i 12 instytutów Łukasiewicza.