12-05-2023

Dobry wynik Łukasiewicz – PIAP w konkursie ESA-ESRIC SRC

Łukasiewicz – PIAP, polski lider w dziedzinie robotyki i systemów autonomicznych, odniósł sukces w konkursie o światowej renomie – ESA-ESRIC Space Resources Challenge. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów systemów robotycznych umożliwiających badanie surowców na Księżycu.

Zespół instytutu znalazł się w finalnej fazie konkursu, a podczas testów terenowych był jedną z dwóch ekip, które uzyskały maksymalny wynik. Propozycja Łukasiewicz – PIAP została oceniona według różnych kryteriów jako „Very Good to Excellent” lub „Perfect”. Zespół otrzymał też wysokie oceny za swoje umiejętności techniczne, zaangażowanie i innowacyjne podejście.

ESA-ESRIC Space Resources Challenge to konkurs mający na celu wyłonienie najlepszych pomysłów i rozwiązań robotycznych związanych z poszukiwaniem i wykorzystaniem zasobów naturalnych w przestrzeni kosmicznej. W konkursie wzięło udział wiele zespołów z całego świata, a nagroda w postaci kontraktu na dalsze prace trafiła do konsorcjum składającego się FZI Research Center for Information Technology w Karlsruhe, Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu (ETH Zurich), University of Zurich, University of Basel oraz University of Bern.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIIAP należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz ma długoletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie robotyki, systemów autonomicznych i inżynierii kosmicznej. Jesteśmy liderem w dziedzinie technologii mobilnych, w tym robotów mobilnych, manipulatorów i platform bezzałogowych.

Wykorzystując doświadczenia zdobyte m.in. podczas Space Resources Challenge, zespół Łukasiewicz – PIAP planuje wziąć udział w kolejnych wyzwaniach organizowanych przez ESA i ESRIC i w ten sposób rozwijać swoje kompetencje oraz wzmocnić pozycję na rynku przemysłu kosmicznego – tym bardziej, że osiągnięty wynik osiągnięty w ostatnim konkursie jasno pokazuje, że duży potencjał i konkurencyjność instytutu w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej.

Fot. Copyright ESRIC