06-03-2024

Pracowniczka Łukasiewicz – PIAP na liście Forbes Women „24 na 2024”

Julia Wilk, pracująca w Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń numerycznych Łukasiewicz – PIAP i studiująca na Politechnice Warszawskiej, znalazła się w gronie 24 kobiet wyróżnionych przez Forbes Women.

 

Czasopismo Forbes Woman stworzyło listę 24 Polek, które warto obserwować w 2024 r. W tym zestawieniu znalazła się Julia Wilk z Łukasiewicz – PIAP. Została doceniona za rozwijanie systemu do kompleksowego, domowego monitorowania czynności życiowych noworodków, który wykorzystywać będzie algorytmy sztucznej inteligencji. Aplikacja mobilna stworzona specjalnie w tym celu umożliwi ciągły podgląd na żywo parametrów życiowych dziecka i zaalarmuje w przypadku zagrożenia, podając jednocześnie wskazówki dotyczące udzielenia bezpośredniej pomocy. Rozwiązanie będzie sposobem na podjęcie walki z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej poprzez zwiększanie świadomości i zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz spokoju ich rodzicom.

Julia Wilk ukończyła studia inżynierskie na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej na kierunku Automatyka i Robotyka w specjalności Biomechanika i Biorobotyka. Kontynuuje studia magisterskie na tym samym kierunku w specjalności Robotyka. W Łukasiewicz – PIAP pracuje jako specjalistka w Grupie Badawczej Układów Pomiarowych.