Eksperci z Brukseli gościli w Łukasiewicz – PIAP
Przedstawiciele Joint Research Centre, brukselskiej organizacji, która jest zapleczem badawczym i analitycznym Komisji Europejskiej, złożyli w tym miesiącu wizytę w kilku instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jej celem były m.in. rozmowy o współpracy przy realizacji projektów badawczych.
Eksperci z brukselskiej organizacji odwiedzili Sieć Badawczą Łukasiewicz już po raz drugi. Tym razem spotkali się z naukowcami Łukasiewicz – PIAP, Łukasiewicz – PIMOT, Łukasiewicz – ILOT i Łukasiewicz – ITECH.
Dyrektor Matthias Oel, Joaquim Fortuna-Guasch (Senior Expert ) oraz Paul Hansen (Project Manager) rozpoczęli wizytę od spotkania w Łukasiewicz – PIMOT. Gospodarze przedstawili zaplecze badawczo-rozwojowe oraz kluczowe elementy infrastruktury Instytutu. Goście mieli więc okazję zobaczyć miejsca, które odgrywają istotną rolę w rozwoju innowacji dla motoryzacji, bezpieczeństwa i zrównoważonego transportu, także zapoznać się z wynikami projektów B+R.
Kolejny punkt agendy to spotkanie z przedstawicielami Łukasiewicz – ITECH. Nasi goście mieli okazję poznać zakres działalności instytutu w obszarze oceny technologii, badań foresightowych, odpowiedzialnego rozwoju technologii, innowacji społecznych i polityk publicznych. Strony wymieniły się doświadczeniami z obszaru tworzenia konsorcjów interdyscyplinarnych, współpracy z ekosystemem startupów i spostrzeżeniami na temat kształtowania ekosystemu innowacji.
Drugiego dnia delegacja z Brukseli odwiedziła Łukasiewicz – PIAP. Nasi eksperci zaprezentowali m.in. technologie przyrostowe w budownictwie, technologie WAAM (Wire Arc Additive Manufacturing) i technologie medyczne, główne egzoszkielety do telerehabilitacji. Nie mogło zabraknąć prezentacji mobilnych robotów i bezzałogowych platform naziemnych zwiększających bezpieczeństwo podczas zadań inspekcyjnych, najnowszej wersji robota bojowego PIAP HUNTeR oraz mobilnego robota przemysłowego PIAP-AMR X550. Goście obejrzeli również wyjątkowe laboratorium procesów kinetycznych.
Wizytę zamykało spotkanie w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, w którym przedstawiciele Joint Research Centre zobaczyli m.in. halę testów tunelu aerodynamicznego T-3. Zapoznali się z głównymi parametrami technicznymi tunelu, jego historią oraz planami modernizacji. Zarysowane zostały również źródła finansowania badań prowadzonych w tunelu. Goście, zainteresowani skalą infrastruktury, dopytywali o parametry techniczne tunelu oraz o posiadane przez laboratorium certyfikaty akredytacyjne na realizację technik badawczych. Przedstawiciele JRC mieli okazję zobaczyć także system bezzałogowy HA-ASTA oraz odwiedzić Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych, gdzie zobaczyli m.in. laboratorium chemiczne.
Odwiedziny w instytutach były okazją do wymiany doświadczeń i omówienia potencjalnych obszarów współpracy. W ramach wizyty przedstawiciele JRC zaprosili specjalistów z odwiedzonych instytutów do współpracy w zespołach eksperckich oraz zaoferowali możliwość rewizyty w swoich laboratoriach. – Wspólna realizacja projektów badawczych otwiera nowe perspektywy dla naszej współpracy – podsumowuje Rafał Łukasik, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Centrum Łukasiewicz oraz Pełnomocnik Prezesa ds. Relacji Międzynarodowych.