28-12-2017

Co o robotach wie przedszkolak?

Dużo więcej, niż mogłoby się wydawać. Nowoczesna technologia fascynuje najmłodszych. A roboty dla dzieci to nie tylko zabawki.

Warsztaty Roboty Dzieciom w PIAP - nauka sterowania robotem przemysłowym

Organizowana co kilka lat w Warszawie Noc Robotów PIAP pokazuje, że wśród Polaków rośnie liczba fanów nowych technologii, którzy kojarzą robotykę z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP. Na kolejną edycję Nocy Robotów PIAP przyjdzie jeszcze poczekać, dlatego na zakończenie 2017 roku PIAP zaprosił przedszkolaków na warsztaty Roboty Dzieciom.

 

Różne oblicza robotyki

– Roboty dla dzieci to głównie zabawki, które uczą i bawią, ale na tym nie kończą się zadania robotów. Postanowiliśmy na żywo pokazać dzieciom świat robotów wykraczający poza stereotypowe wyobrażenia. Wystarczyła chwila, aby 5-latek zaprzyjaźnił się z robotem, nauczył się nim sterować i wiedział, jakie są zastosowania robotyki przemysłowej, społecznej i mobilnej, z których niejeden rodzic może nawet nie zdawać sobie sprawy – powiedziała organizatorka warsztatów Paulina Wojda.

Już po chwili dzieci doskonale orientowały się, który z robotów wykorzystywany jest w fabrykach, a który przez policjantów czy strażaków. Poznały, do jakich zadań tworzone są roboty społeczne i jak mogą być one pomocne osobom samotnym i starszym.

 

Za sterami robotów

Dzięki praktycznym zajęciom pod okiem instruktorów każde dziecko mogło posterować robotem przemysłowym, zagrać w zgadywankę z robotem społecznym IRYS, obserwować mobilnego robota pirotechnicznego PIAP GRYF® oraz Taktycznego Robota Miotanego TRM®.

 

Naukowcy dzieciom

Warsztaty poprowadził Przemysław Dąbek wraz z robotem społecznym IRYS. Towarzyszyli mu były pirotechnik Andrzej Woźniak oraz jeden z najlepszych automatyków w Polsce Marek Petz.

 

Młodzi adepci robotyki

W prezentacji przeplatanej rozmowami oraz praktycznymi zajęciami uczestniczyło blisko siedemdziesięcioro młodych adeptów robotyki w wieku od 3 do 5 lat. Dzieci uczęszczają do Przedszkola nr 14 przy ulicy Senatorskiej 24 w Warszawie oraz Przedszkola Mali Wynalazcy w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.

Dzieci z przedszkola Mali Wynalazcy i robot społeczny IRYS