26-01-2018

Robot IBIS na straży bezpieczeństwa polskich lotnisk

Technologiczna rewolucja na lotniskach. Porty inwestują w robotykę. Priorytetem bezpieczeństwo pasażerów i sprawne działanie lotnisk.

Dla służb lotniskowych każdy pozostawiony bez opieki bagaż stanowi potencjalne zagrożenie bombowe, co wiąże się z koniecznością podjęcia interwencji. Jak informuje komendant karpackiego oddziału Straży Granicznej ppłk Stanisław Laciuga niemal co drugi dzień dochodzi do tego typu sytuacji.

Polski robot IBIS, dzieło inżynierów i naukowców z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, to urządzenie, które wspomaga pracę służb lotniskowych. Robot został tak skonstruowany i wyposażony, aby w sytuacjach zagrożenia mógł wspomóc pracę saperów i pirotechników, przeprowadzić rozpoznanie pozostawionego na lotnisku bagażu, podjąć i przetransportować niebezpieczny ładunek, a nawet dokonać jego neutralizacji.

Jakie korzyści płyną ze stosowania robota? W sytuacji zagrożenia bombowego podejmowana przez służby lotniskowe interwencja, której towarzyszy użycie robota, zapewnia funkcjonariuszom, pasażerom i obiektowi większe bezpieczeństwo oraz krótszy czas przestoju pracy lotniska, a co za tym idzie niższe koszty wynikające z opóźnień.

 

Saper myli się tylko raz

Powiedzenie, że saper myli się tylko raz traci na ważności, gdy pojawia się robot. IBIS ma za zadanie chronić zdrowie i życie ludzi, dlatego zastępuje saperów i pirotechników w miejscu akcji. Robot jest zdalnie sterowany za pomocą panelu operatorskiego. Na ekranie panelu wyświetlany jest obraz z kamer i czujników zamontowanych na robocie, dzięki czemu operator widzi, co się dzieje. Jednocześnie operator znajduje się w bezpiecznej odległości od miejsca akcji. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo pracy operatora, a jednocześnie zniwelowany zostaje stres związany z pracą w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

 

Opatentowana technologia

Robot IBIS powstał w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP – jednostce badawczej, która od ponad pół wieku zajmuje się opracowywaniem od podstaw nowych technologii i ich wdrażaniem w gospodarce. Specjalnością PIAP jest robotyka mobilna – obecnie w ofercie instytutu jest 9 różnego typu robotów naszpikowanych patentami. Roboty pełnią służbę w kilkunastu krajach na terenie Europy, Azji i Afryki.

 

IBIS – dane techniczne

IBIS jest jednym z największych robotów PIAP – waży ponad 300 kilogramów. Wyposażony jest w 4 kamery. To szybki robot – maksymalna prędkość, z jaką się porusza, wynosi ponad 10 km/h. Dzięki sześciokołowej platformie mobilnej z niezależnym napędem na każde z kół sprawnie pokonuje przeszkody terenowe, wszelkie nierówności, nachylenia i schody. Konstrukcja zawieszenia zapewnia bardzo dobry kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie optymalne rozłożenie mocy na wszystkie koła. Dzięki temu IBIS charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością. Manipulator, o zasięgu ponad 3 metrów, zakończony jest chwytakiem i pozwala na podjęcie przedmiotów ważących 50 kilogramów, a nawet i więcej, bo PIAP jako producent robotów z łatwością adaptuje je do indywidualnych potrzeb klienta. Czas zdalnej pracy robota przy zasilaniu z akumulatorów wynosi 4 godziny.

 

Rozpoznanie, neutralizacja, działania ratunkowe

Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń IBIS może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego, działań ratowniczych lub prowadzenia negocjacji. Za pomocą urządzenia rentgenowskiego robot jest w stanie prześwietlić walizkę i sprawdzić, co się w niej znajduje. Jeśli obraz wskazuje, że jest to ładunek wybuchowy, operator może zdecydować o przetransportowaniu walizki za pomocą robota w miejsce, gdzie można dokonać neutralizacji. Korzystając z zamontowanego na robocie wyrzutnika pirotechnicznego, dokonuje się neutralizacji ładunku. Woda, wystrzeliwana z wyrzutnika pod bardzo dużym ciśnieniem, uniemożliwia eksplozję – ładunek jest rozrywany zanim dojdzie do wybuchu.

Lista dodatkowych akcesoriów, z jakimi współpracuje robot, jest długa. Należą do nich m.in. strzelba, czujniki oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych, nożyce hydrauliczne, armatka wodna, wybijak do szyb, kamera noktowizyjna, a także zestaw holowniczy.

 

Lotniska wyposażone w roboty

Z roku na rok rośnie liczba robotów pełniących służbę na lotniskach. IBIS jest już wykorzystywany w Warszawie, Modlinie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do listy portów, w których funkcjonariusze Straży Granicznej mają na wyposażeniu tego typu robota, dołączyły w ostatnim miesiącu również Kraków, Rzeszów i Lublin. Tym samym robot IBIS używany jest na większości polskich lotnisk.