26-10-2018

Medale IWIS 2018 dla innowacji PIAP

Robot pirotechniczny IBIS, urządzenie do szybkiej wymiany zespołu zasilającego pojazd z napędem elektrycznym i uniwersalny moduł pomiarowy zgodny ze standardami INDUSTRY 4.0 otrzymały medale 12. edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

Jury Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS, odbywającej się na Politechnice Warszawskiej w dniach od 15 do 17 października 2018 roku, przyznało medale w kolorze złotym i srebrnym za innowacyjne produkty i urządzenia skonstruowane w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.

Złoto za robota do działań pirotechnicznych

Pierwszy z nagrodzonych produktów to stworzony w PIAP niezawodny robot IBIB, służący do działań pirotechnicznych i rozpoznania. Urządzenie stosowane jest przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, m.in. Straż Graniczną i Straż Pożarną. Podczas IWIS 2018 autorom konstrukcji robota PIAP IBIS został przyznany zloty medal.

Złoto za urządzenie dla pojazdów z napędem elektrycznym

Kolejnym, docenionym przez jury wynalazkiem, jest urządzenie do szybkiej wymiany zespołu zasilającego pojazd z napędem elektrycznym. Podstawę urządzenia stanowi podwozie mobilne, wyposażone w zewnętrzny układ sterowania z pulpitem operatora. Przy pomocy manipulatora operator wymienia zespół zasilający, a następnie wymontowany zespół odwozi do stacji ładowania, znajdującej się poza zasilanym urządzeniem. Produkt ten może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w dużych bazach pojazdów elektrycznych, przykładowo w zajezdniach autobusowych i przedsiębiorstwach taksówkowych. Autorzy urządzenia otrzymali złoty medal IWIS 2018.

Srebro za nowoczesny system pomiarowy dla przemysłu i rolnictwa

Ostatni z nagrodzonych produktów to uniwersalny moduł pomiarowy zgodny ze standardami INDUSTRY 4.0 (ang. Universal Data Acquisition Module, PIAP-UDAM). Jest to nowość w ofercie PIAP. Dzięki danym zebranym przez PIAP-UDAM możliwe jest praktyczne wdrożenie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego, analizy dużych zbiorów danych, jak również sterowania obiektami tak, aby obniżyć koszty eksploatacyjne systemów przemysłowych. Planuje się, że w najbliższym czasie tysiąc modułów PIAP-UDAM znajdzie zastosowanie w systemach monitoringu na potrzeby inteligentnego rolnictwa w Polsce i w Izraelu. Inżynierowie i naukowcy, którzy stworzyli PIAP-UDAM, otrzymali podczas IWIS 2018 srebrny medal.

Fot. Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów