30-10-2018

Nagroda INNOWATOR WPROST za urządzenie do przechwytywania satelitów

Kosmiczny chwytak – urządzenie stworzone w PIAP, a następnie rozwijane w spółce PIAP Space – zostało wyróżnione przez tygodnik Wprost. Podczas uroczystej gali nagrodę odebrał dyrektor PIAP profesor Piotr Szynkarczyk.

Statuetki INNOWATORÓW WPROST przyznawane są od 2011 roku najlepszym firmom, działającym w najbardziej dynamicznych sektorach gospodarki. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest tygodnik Wprost. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 22 października w hotelu Sobieski w Warszawie.

Kosmiczna innowacja

W kategorii Przemysł nagrodę główną za innowacyjny produkt dla branży kosmicznej odebrał w imieniu zespołu profesor Piotr Szynkarczyk, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

– Gama produktów tradycyjnie oferowanych przez PIAP, czyli automatyka przemysłowa oraz robotyka mobilna dla bezpieczeństwa, powiększa się o nowe rozwiązania i technologie dla przemysłu kosmicznego. Przyznanie nagrody to ważna chwila dla całego zespołu. Po ponad pięciu latach opracowywania kolejnych modeli laboratoryjnych rozpoczęliśmy etap komercjalizacji urządzenia, a nasza praca i jej efekty zostały zauważone i docenione. Cieszymy się i dziękujemy za statuetkę INNNOWATOR WPROST 2018 – komentuje profesor Piotr Szynkarczyk.

Misje ESA i komercyjne zastosowanie

Nagrodzone urządzenie służy do przechwytywania satelitów na orbicie Ziemi w celu ich późniejszego serwisowania lub deorbitacji. Kosmiczny chwytak zaprojektowali inżynierowie z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP w ramach programu „Polish Industry Incentive Scheme” Europejskiej Agencji Kosmicznej. Aktualnie urządzenie jest komercjalizowane przez spółkę PIAP Space. Chwytak znajdzie zastosowanie w przyszłych misjach ESA oraz komercyjnych robotach serwisowych przeznaczonych do tankowana satelitów telekomunikacyjnych.

Fot. Wprost