02-09-2019

Roboty mobilne dla sił zbrojnych – premiera nowej oferty produktów na MSPO 2019

Od 3 do 6 września ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP będzie gościć na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Temat przewodni prezentacji Instytutu to zastosowanie robotów mobilnych w działaniach sił zbrojnych.

ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP podczas MSPO 2019 po raz pierwszy zaprezentuje Autonomiczny System Bojowy Obrony Powietrznej ASBOP – PERKUN. System jest demonstratorem technologii stworzonym przy współpracy z firmą TELESYSTEM-MESKO. Będzie on prezentowany na zdalnie sterowanym robocie mobilnym IBIS. Zapraszamy do hali D, stoisko nr 52.

 

Premiera systemu ASBOP – PERKUN zainstalowanego na robocie IBIS

System ASBOP – PERKUN to połączenie wysokiej mobilności taktycznej z błyskawiczną reakcją na pojawiające się  zagrożenia z powietrza, takie jak: rakiety skrzydlate, BSL (Bezzałogowe Statki Latające), śmigłowce, samoloty bojowe i inne. Podstawowym orężem systemu są pociski rakietowe GROM/PIORUN.

Robot, na którym zainstalowany będzie system, dysponuje własnymi środkami wykrywania, jest także przystosowany do współpracy z systemami rozpoznania „swój-obcy”. Cele wskazywane są z zewnętrznego systemu dowodzenia, radiolokatora współpracującego z systemem, alertera podczerwieni lub po prostu wykryte za pomocą własnych urządzeń optoelektronicznych. Co najważniejsze, operator systemu pozostaje w bezpiecznym miejscu, oddalonym od stanowisk bojowych i ma możliwość koordynowania działań kilku robotów bojowych.

 

Prezentacja wyposażenia robota PIAP GRYF

W ofercie prezentowanej na MSPO pojawi się również mobilny system RTG do cyfrowej radiografii bezpośredniej MONOS amerykańskiego producenta LOGOS Imaging. System zamontowany będzie na robocie PIAP GRYF. Dodatkowo robot wyposażony będzie też w wyrzutnik pirotechniczny RDS/CSL VIPER.

 

Interaktywna strefa robota TRM

Na specjalnie przygotowanej części stoiska będzie można wypróbować możliwości taktycznego robota miotanego TRM w zdalnym rozpoznaniu wąskich i ciemnych przestrzeni, takich jak szyby wentylacyjne, klatki czy podpiwniczenia.

 
Elita przemysłu zbrojeniowego z Polski i ze świata

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to miejsce prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Od ponad ćwierć wieku to wizytówka polskiego sektora obronnego. Obecnie MSPO to też największa i najważniejsza impreza tego rodzaju w centralnej części starego kontynentu goszcząca znamienitych gości i głowy państw. Podczas targów przyznawana jest prestiżowa nagroda Defender – wielokrotnym laureatem tej nagrody jest PIAP i powstałe w Instytucie roboty. W 2018 roku stoisko Instytutu odwiedził między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Tegoroczna, 27. edycja MSPO odbędzie się w dniach 3-6 września 2019 roku.