04-11-2019

Coraz więcej robotów TRM pracuje w Straży Granicznej

ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP dostarczył taktyczne roboty miotane TRM do kolejnych placówek Straży Granicznej w Polsce – portów lotniczych w Świdniku k/Lublina i w Bydgoszczy.

Pod koniec października 2019 r. roboty TRM trafiły do funkcjonariuszy Zespołów Interwencji Specjalnych portów lotniczych w Świdniku k/Lublina i w Bydgoszczy, dołączając w ten sposób do bliźniaczych konstrukcji służących już na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Modlinie. Pogranicznicy od ponad pięciu lat są szkoleni z taktyki wykorzystania robotów miotanych TRM w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

TRM – Taktyczny Robot Miotany – to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. TRM powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Robot może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie na twarde podłoże z wysokości do 9 metrów.  

Więcej informacji na temat Taktycznego Robota Miotanego TRM, a także innych robotów mobilnych oferowanych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP można znaleźć na stronie www.antyterroryzm.com.