Profesor Janusz Kacprzyk
26-11-2019

Prof. Janusz Kacprzyk członkiem Belgijskiej Królewskiej Flamandzkiej Akademii Nauki i Sztuk

Do licznych prestiżowych wyróżnień przyznanych prof. Januszowi Kacprzykowi dołączyło kolejne. Redaktor naczelny kwartalnika naukowego JAMRIS został wybrany członkiem Belgijskiej Królewskiej Flamandzkiej Akademii Nauki i Sztuk (KVAB). Jest jedynym Polakiem w tym gronie.

Profesor Janusz Kacprzyk został wybrany członkiem zagranicznym w klasie nauk technicznych Belgijskiej Flamandzkiej Akademii Nauki i Sztuk. To wyjątkowe wyróżnienie. Oficjalny ingress profesora Kacprzyka do KVAB zaplanowano na 14 grudnia 2019 roku w Belgii. 

 
Profesor Janusz Kacprzyk

Zainteresowania zawodowe profesora Janusza Kacprzyka dotyczą m.in. rozmytej logiki oraz jej zastosowania w bazach danych, systemach wspomagania decyzji, rozmytych metodach reprezentacji i przetwarzania informacji, sterowania i podejmowania decyzji w warunkach niepewności i braku precyzji, programowaniu ewolucyjnym oraz sieciach neuronowych.  Od 2007 roku profesor związany jest z Łukasiewicz Instytutem PIAP, gdzie pełni funkcje redaktora naczelnego naukowego kwartalnika „Journal of Automation, Mobile Robotics and Intelligent Systems” (JAMRIS) oraz przewodniczącego komitetu programowego konferencji „Automation”. 

 

Belgijska Królewska Flamandzka Akademia Nauki i Sztuk

Belgijska Królewska Flamandzka Akademia Nauki i Sztuk, w oryginale Koninklijke Vlaamse Academie van België voor Wetenschappen en Kunsten (KVAB), ang. Royal Flemish Academy of Belgium for Science and the Arts, to najpoważniejsza akademia typu ogólnego w Belgii. Została powołana w 1772 roku za cesarzowej Marii Teresy, następnie zlikwidowana przez Napoleona. Jej działalność została wznowiona w 1816 roku. Początkowo była to francuskojęzyczna akademia, język flamandzki był wówczas językiem ludu, a nie wykładów uniwersyteckich. Pierwsze wykłady po flamandzku zaczęły być wygłaszane na Uniwersytecie w Gandawie mnie więcej w połowie XIX wieku.
Kluczowym zadaniem KVAB jest myślenie i debata na tematy społeczne, naukowe i artystyczne w sposób otwarty i interdyscyplinarny. Więcej szczegółowych informacji na temat towarzystwa naukowego KVAB znajduje się na stronie internetowej: www.kvab.be/en/about-us.

 

Najważniejsze tytuły i wyróżnienia prof. Janusza Kacprzyka

Profesor Janusz Kacprzyk, oprócz otrzymanego niedawno członkostwa w belgijskim towarzystwie naukowym KVAB, doceniany jest przez środowisko naukowe na całym świecie, o czym świadczą liczne tytuły i wyróżnienia. Do najważniejszych z nich należą: 

  • doktor honoris causa węgierskiego Széchenyi István University i Óbuda University, a także fińskiego Lappeenranta University of Technology oraz bułgarskiego Uniwersytetu im. prof. Assena Złatarowa,
  • Fellow IEEE, Fellow IET, Fellow IFSA, Fellow EurAI (ECCAI),
  • Full Member SMIA, Full Member Polish Academy of Sciences,
  • Member Academia Europaea (Informatics),
  • Foreign Member European Academy of Sciences and Arts (Technical Sciences), Foreign Member Bulgarian Academy of Sciences, Foreign Member Spanish Royal Academy of Economic and Financial Sciences (RACEF), Foreign Member Finnish Society of Sciences and Letters,
  • President Polish Operational and Systems Research Society,
  • Past President of International Fuzzy Systems Association.