13-03-2020

Robot TRM wspiera Włoski Korpus Karabinierów

Od marca włoskim karabinierom pomaga w pracy Taktyczny Robot Miotany TRM Łukasiewicz – Instytutu PIAP. Wraz z nim zostało dostarczone stanowisko operatorskie z możliwością przenoszenia i odpalania granatu hukowo-błyskowego.

Taktyczny Robot Miotany TRM został przekazany Oddziałowi Specjalnemu Włoskiego Korpusu Karabinierów. Karabinierzy zamówili robota TRM w kompletacji – 1 robot i 1 stanowisko operatorskie z możliwością przenoszenia i odpalania granatu hukowo-błyskowego.

TRM w zastosowaniach antyterrorystycznych

Robot TRM jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne. Powstał w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji.

TRM składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości, dlatego TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości, a następnie na zasadzie teleoperowania dokonywać zdalnej inspekcji. Robota TRM można wyposażyć w akcesoria typu ładunki oślepiające i ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników.

Unikatowe cechy TRM

Do unikalnych cech robota TRM należą:

  • bezgłośny układ napędowy,
  • możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360°, bez konieczności użycia narzędzi,
  • możliwość zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED,
  • możliwość wyzwalania granatów hukowo-błyskowych,
  • niewielka masa i wymiary zewnętrzne panelu sterowania,
  • nagrywarka cyfrowa zintegrowana z panelem sterowania,
  • możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z robotem TRM w roli głównej.

Więcej informacji na temat robota TRM, a także innych robotów mobilnych Łukasiewicz – Instytutu PIAP, można znaleźć na stronie www.antyterroryzm.com.