20-04-2020

Pomagamy walczyć z koronawirusem

Łukasiewicz – Instytut PIAP podjął współpracę z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa przy produkcji części korpusów adapterów na filtry do masek ochronnych dla personelu medycznego.

 

Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz aktywnie włączyły się do walki ze skutkami pandemii COVID-19. Łukasiewicz – Instytut PIAP współpracuje z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa przy produkcji w technologii 3D części masek ochronnych dla personelu medycznego.

Produkcja ruszyła 17 kwietnia. W ciągu doby planujemy wytwarzać 35 sztuk adapterów. Łącznie powstanie 300 sztuk, na które przeznaczymy 4,5 kg materiałów ABS-M30.

Działania instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz na rzecz walki ze skutkami pandemii koronawirusa są realizowane pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Obecnie prowadzonych jest już kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich w tym obszarze. Naukowcy z instytutów należących do Sieci, w tym Łukasiewicz – PIAP, angażują się w opracowanie rozwiązań pomocnych w walce z rozprzestrzenianiem się i skutkami pandemii, a także takich, które będą stanowić wsparcie dla polskiej gospodarki i przedsiębiorstw. Dotyczą one m.in. opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, produkcji urządzenia umożliwiającego niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, uruchomienia produkcji maseczek jednorazowych, produkcji elementów respiratorów oraz wytworzenia akcesoriów do otwierania klamek, pozwalających na uniknięcie kontaktu z brudnymi/zakażonymi przedmiotami w sklepie, autobusie i innych obiektach użyteczności publicznej.

Więcej informacji na temat zaangażowania naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem w Polsce można znaleźć na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa.