21-09-2020

Podwójna nagroda Lider Bezpieczeństwa Państwa dla Łukasiewicz – PIAP

Projekt ASBOP-PERKUN został laureatem konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2020, a dyrektor Instytutu dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk otrzymał Złotą Gwiazdę Lidera Bezpieczeństwa Państwa.

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP we współpracy z Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowym Telesystem-Mesko został laureatem VIII edycji tegorocznego ogólnopolskiego konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa i otrzymał statuetkę w kategorii PRODUKT za Autonomiczny System Bojowy Obrony Powietrznej PERKUN.

Jednocześnie Rada Programowo-Konkursowa doceniła wkład Łukasiewicz – PIAP w rozwój bezpieczeństwa i obronności Polski, odznaczając dyrektora Instytutu dr hab. inż. Piotra Szynkarczyka Złotą Gwiazdą Lidera Bezpieczeństwa Państwa za wieloletnią działalność na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla rodzimych przedsiębiorców za ich szczególny wkład i osiągnięcia w zakresie wspierania systemu i zdolności obronnych oraz za działania podejmowane na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa.

O konkursie

Inicjatywa organizowania cyklicznego, ogólnopolskiego konkursu pod nazwą Lider Bezpieczeństwa Państwa powstała w 2013 r. w Stowarzyszeniu Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych. Celem było wyrażenie uznania rodzimym przedsiębiorcom za ich szczególny wkład i osiągnięcia w zakresie wspierania systemu i zdolności obronnych i za podejmowane działania na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa; nagradzanie innowacyjnych wyrobów, technologii i usług oraz firm i przedsiębiorstw; prezentacja i promocja nagradzanych wyrobów, technologii i usług na rynkach służb mundurowych.

Początkowo konkurs był adresowany do małych i średnich firm prowadzących działalność na terenie kraju. Z czasem inicjatywa spotkała się z szerszym zainteresowaniem znacznej części podmiotów prowadzących działalność na rzecz służb mundurowych, a do konkursu zaczęły przystępować duże firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej i renomie, jak również placówki naukowo-badawcze i uczelnie.

Nagrody i wyróżnienia wręczane co roku są podczas uroczystej gali w Warszawie.

O ASBOP-PERKUN

Podstawę systemu ASBOP-PERKUN stanowi samobieżna, sześciokołowa platforma mobilna robota IBIS. Robot może osiągać prędkość do 10 kilometrów na godzinę. Niezależny napęd każdego koła pozwala pojazdowi na poruszanie się nawet w trudnym i zróżnicowanym terenie, zaś konstrukcja zawieszenia gwarantuje maksymalną styczność kół z podłożem, co przekłada się na dużą stabilność. System łączy w sobie dużą mobilność taktyczną z możliwością błyskawicznego reagowania na zagrożenia z powietrza, np. bezzałogowe i załogowe statki powietrzne, rakiety czy samoloty bojowe. ASBOP-PERKUN został po raz pierwszy zaprezentowany rok temu na kieleckich targach MSPO.