05-10-2020

Skuteczne zabezpieczenie czujników dymu

Łukasiewicz – PIAP opracował rozwiązanie, które ułatwia zabezpieczenie czujek przeciwpożarowych na czas dezynfekcji lub remontu pomieszczeń. Urządzenie znalazło już zastosowanie w jednym z poznańskich szpitali.

 

 

 

 

 

Przyrząd powstał w odpowiedzi na zgłoszenie przez Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu do Sieci Badawczej Łukasiewicz potrzeby wdrożenia rozwiązania zabezpieczającego czujniki dymu podczas dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu. Takie zadanie w dobie pandemii koronawirusa stało się jeszcze większym wyzwaniem niż dotąd. Rozwiązanie opracowane przez Łukasiewicz – PIAP pozwoliło zminimalizować ten problem i zdało już egzamin – poznańska placówka wykorzystała je nie tylko do zakrycia czujek na czas odkażania, ale także w pracach remontowych, podczas których występowało duże zadymienie pomieszczeń.

O tym, jak prosta jest obsługa przyrządu, można się przekonać, oglądając nasz krótki film.

Urządzenie jest dowodem na to, że wdrożenie innowacji może być bardzo łatwe i nie muszą mu towarzyszyć duże wydatki. Do zalet tego rozwiązania należą: szybkość wykonania, niskie koszty produkcji i eksploatacji, łatwość obsługi i serwisu oraz efektywność i poprawa bezpieczeństwa.

Budowa urządzenia bazuje na niespecjalistycznych i łatwo dostępnych materiałach – wystarczą drewniany lub metalowy trzonek, sznurek (np. bawełniany), śruby, opaski zaciskowe oraz wydruki 3D. Projekt urządzenia można przesłać w postaci plików łączami internetowymi do drukarki 3D, a wydruk i samodzielne zmontowanie nie nastręcza większych trudności. Co istotne, elementy do wydruku są tak zaprojektowane, aby możliwe było ich wytworzenie nawet na niezbyt zaawansowanych drukarkach 3D.

Zakładanie i zdejmowanie osłon przeciwpożarowych czujników dymu może odbywać się bez użycia drabin, toteż pracownicy wykonujący to zadanie nie muszą mieć uprawnień ani wyposażenia do pracy na wysokościach. Przyrząd pozwala na przeprowadzenie nawet ponad 20 instalacji osłon na godzinę.

Urządzenie zostało już opatentowane i teraz ma szansę służyć także innym placówkom. Dodatkowo Łukasiewicz – PIAP przekazał poznańskiemu szpitalowi kilkadziesiąt sztuk uchwytów ułatwiających otwieranie drzwi bez dotykania klamki, opracowanych w Instytucie zaraz po wybuchu pandemii.