29-04-2021

Robot Łukasiewicz – PIAP dla Centrum Szkolenia Straży Granicznej

Łukasiewicz – PIAP dostarczył robota pirotechnicznego PIAP GRYF do Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie – jednego z trzech ośrodków SG przygotowujących wysoko wykwalifikowane kadry do służby w ochronie granic Rzeczypospolitej Polskiej.

Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie jest jedynym ośrodkiem realizującym szkolenia z zakresu działań minersko-pirotechnicznych na rzecz Straży Granicznej, a także innych służb, którym wiedza z zakresu rozpoznania i neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych jest niezbędna w codziennej realizacji zadań służbowych.

Baza dydaktyczna szkoły została wzbogacona o najnowszego cyfrowego, średniego (48 kg) robota pirotechnicznego PIAP GRYF wraz niezbędnym wyposażeniem do montażu akcesoriów dodatkowych, jak uchwyt do urządzenia RTG i uchwyt do strzelby gładkolufowej. Dodatkowo dostarczony został bank narzędzi z wybijakiem do szyb, nożycami do cięcia kabli i przebijakiem do opon.

Mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z wykorzystaniem akcesoriów robota.

Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła robota mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie statku powietrznego.

Robot został wyposażony m.in. w kamery jezdne z oświetlaczami IR (podczerwieni) do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości z zoomem optycznym o 33-krotnym powiększeniu oraz kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterownia, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.