dyplom wystawy Euroinvent dla PIAP Patrol
21-06-2021

Medale dla Łukasiewicz – PIAP na wystawie EUROINVENT

Trzy rozwiązania Łukasiewicz – PIAP znalazły się w gronie nagrodzonych złotymi i srebrnymi medalami na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków EUROINVENT.

 

 

 

 

 

 

 

Złoty Medal otrzymał PIAP PATROL – robot do zadań C-IED i CBRN. Ponadto instytut otrzymał dwa srebrne medale – za Pokrowiec ochronny na manipulator robota oraz za Przyrząd do zakrywania czujników dymu na czas remontu lub dezynfekcji pomieszczeń.

Robot PIAP Patrol – jeden z najmłodszych wynalazków Łukasiewicz – PIAP – jest średnim robotem gąsienicowym do detekcji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych (C-IED). Ze względu na swoje wymiary oraz rodzaj zastosowanego układu napędowego PIAP Patrol może brać udział w działaniach prowadzonych zarówno wewnątrz budynków, jak i w trudnych warunkach terenowych. Kompaktowa i modułowa budowa umożliwia jego transport nawet w samochodzie osobowym. Robot jest wyposażony w manipulator o sześciu stopniach swobody z funkcją zacisku szczęk chwytaka. Dzięki temu może zostać użyty do obserwacji, transportu i podejmowania obiektów o masie do 22 kg. Manipulator zapewnia 2 m wysięgu i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie.

Przyrząd do zakrywania czujników dymu na czas remontu lub dezynfekcji pomieszczeń został opracowany w trakcie trwania pandemii COVID-19 jako rozwiązanie pozwalające skutecznie i szybko zabezpieczyć czujki przeciwpożarowe. Do zalet należą niskie koszty wyprodukowania i eksploatacji, łatwość obsługi i serwisu oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Możliwe jest wykonanie ponad 20 instalacji na godzinę. Budowa przyrządu bazuje na niespecjalistycznych i łatwo dostępnych materiałach – trzonek (drewniany lub metalowy), sznurek (np. bawełniany), śruby, opaski zaciskowe, oraz wydruki 3D. Projekt urządzenia można przesłać łączami internetowymi w postaci plików do drukarki 3D. Elementy do wydruku są tak zaprojektowane, aby możliwe było ich wydrukowanie nawet na urządzeniach niskiej jakości. Ponadto można je łatwo rozdzielić i wymienić, a w razie potrzeby ponownie wydrukować na drukarce 3D.