robot PIAP GRYF dla Sił Zbrojnych Indonezji
05-07-2021

PIAP GRYF dla Sił Zbrojnych Indonezji

W dniach 22-25 czerwca 2021 odbyło się szkolenie oraz odbiory funkcjonalne robotów mobilnych PIAP GRYF dla saperów Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych Armii Indonezyjskiej.

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest dostawcą robotów mobilnych do większości rodzajów sił zbrojnych Indonezji, tj. marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych. Produkty z logo Ł-PIAP są obecne na rynku od 2014 roku.

Zrealizowany kontrakt dotyczył średnich robotów pirotechnicznych PIAP GRYF. W skład zestawu wchodziły:

  • robot mobilny PIAP GRYF,
  • uchwyt do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego i FNK,
  • aktywna nawijarka światłowodowa,
  • urządzenie do zamrażania FNK. 

PIAP GRYF jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia jego transport i przenoszenie, a modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Robot mobilny PIAP GRYF jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in. wyrzutnik pirotechniczny, samopowtarzalna strzelba gładkolufowa, urządzenie RTG, czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Urządzenie FNK angielskiej firmy CSL to zdalny system do zamrażania. Zaprojektowane zostało do dostarczania ciekłego azotu do niebezpiecznych pakunków w celu tymczasowego zneutralizowania źródła zasilania lub zamrożenia wszystkich materiałów w formie płynnej.