20-10-2021

Dostawa robotów mobilnych PIAP GRYF® dla włoskiego rządu

Pod koniec września 2021 r. Łukasiewicz – PIAP dostarczył roboty pirotechniczne PIAP GRYF® na potrzeby włoskiego rządu. To już kolejna sprzedaż robotów Instytutu na Półwysep Apeniński.

 

 

Włoski rząd wybrał najbardziej znany i sprawdzony model średniego robota mobilnego PIAP GRYF®, wykorzystywany już w kilku armiach na świecie, od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Senegal oraz Rumunię.

Mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF®, o masie 48 kg, przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z użyciem akcesoriów robota.

Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie samolotu.

PIAP GRYF® został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami podczerwieni do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu i kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych.

Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i lekkiego panelu kontrolnego, który dzięki swojej nowej konstrukcji pozwala na intuicyjne operowanie joystickami wszystkimi stopniami swobody manipulatora, jak i płynnym poruszaniem się bazy mobilnej. Duży wyświetlacz dotykowy pozwala na ocenienie zawartości podejrzanego ładunku, bagażu czy budowy improwizowanego ładunku wybuchowego z bezpiecznej odległości.

Nowością w tym projekcie jest wyposażenie robota PIAP GRYF® w uchwyt do wyrzutnika odrzutowego (typu recoiling disrupter). W ramach odbiorów obyło się strzelanie na poligonie policyjnym niedaleko Rzymu. Specjalnie zaprojektowane i zainstalowane sprężyny w najnowszym uchwycie do wyrzutnika dobrze absorbują odrzut, przez co robot bardzo dobrze wypadł na testach strzeleckich.

Więcej informacji na temat robotów mobilnych i sprzętu do zastosowań specjalnych oferowanych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP można znaleźć na stronie www.antyterroryzm.com.