08-11-2021

Pięć robotów PIAP IBIS® dla policyjnych techników bombowych

28 października Łukasiewicz – PIAP zrealizował dostawę pięciu dużych robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji.

 

 

Kontrakt dotyczył robota mobilnego PIAP IBIS®. Nowe UGV są najnowszą generacją dotychczas wykorzystywanych robotów interwencyjno-inspekcyjnych INSPECTOR® produkcji warszawskiego instytutu, które służą w Policji od prawie 20 lat.  

Roboty PIAP IBIS® dostarczone zostały z wyposażeniem dedykowanym dla zespołów minersko-pirotechnicznych. Pozwala ono na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, przenośnego rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota, takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

PIAP IBIS® jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. To szybkie UGV, poruszające się z prędkością do 10 km/h. Bez trudu przemieszcza się w zróżnicowanym terenie dzięki sześciokołowej platformie mobilnej z niezależnym napędem na każde z kół. Robot waży ponad 300 kg. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg (ponad 3 m) i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie ponad 50 kg.

Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń PIAP IBIS® może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. Wymiary zewnętrzne robota (pomimo że jest to największy robot w ofercie instytutu) umożliwiają jego szybki transport za pomocą samochodu specjalnego typu ambulans pirotechniczny.

Więcej informacji na temat robotów mobilnych i sprzętu do zastosowań specjalnych oferowanych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP można znaleźć na stronie www.antyterroryzm.com.