26-11-2021

Inżynierowie Łukasiewicz – PIAP w konkursie Space Resources Challenge

Polacy stworzyli robota do poszukiwania złóż na Księżycu. Do udziału w rozgrywanych w Holandii i Luksemburgu zawodach, organizowanych wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i ESRIC, zgłosili się inżynierowie z instytutu badawczego Łukasiewicz – PIAP we współpracy z ING PAN.

 

 

Polscy inżynierowie, po przejściu etapu selekcji, znaleźli się w gronie 13 instytucji z Europy i Kanady. W listopadzie 2021 r. udali się do Holandii na specjalnie przygotowany przez ESA tor testowy oddający środowisko księżycowe. W określonym czasie mieli pokonać tor przeszkód terenowych oraz zebrać dane o ciekawych strukturach geologicznych. Wywiązali się z tego zadania i teraz czekają na wyniki oceny specjalistów z ESA. – Obecność na zawodach Europejskiej Agencji Kosmicznej to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować, jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem nieprzyjaznego środowiska. Takie zastosowanie robotyki będzie podstawą przyszłej eksploracji Układu Słonecznego, a europejskie podmioty mogą odegrać w tym działaniu istotną rolę – tłumaczy dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Na miejscu testów bezpośrednio zaangażowane były cztery osoby: Jakub Główka, Filip Jędrzejczyk i Michał Bryła z Łukasiewicz – PIAP oraz ekspert w dziedzinie geologii Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. We wcześniejszych intensywnych przygotowaniach uczestniczył szeroki skład osobowy z kilku działów instytutu Łukasiewicz – PIAP.

Konkurs ESA-ESRIC Space Resources Challenge

Space Resources Challenge to pierwszy tego typu konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Założeniem jest zaproponowanie i przetestowane systemu robotycznego dla rozpoznania surowcowego na Księżycu, w celu umożliwienia przyszłej eksploatacji zasobów pozaziemskich. Testy w ramach obecnego etapu konkursu odbywały się w dniach 22–27 listopada 2021 r. w holenderskim Noordwijk.

Piątka zwycięzców tego etapu, którzy zostaną wyłonieni w styczniu 2022 r., będzie miała zapewnione finansowanie na udoskonalenie swojego rozwiązania i podejście do podobnego testu jeszcze raz we wrześniu 2022 r. Tam zwycięzca będzie już tylko jeden. Otrzyma on szansę rozwinięcia technologii i wpisania się w łańcuch dostaw ESA na potrzeby lotu na Księżyc.

Finalista ma dostarczyć gotowe elementy, które wraz z kompletnym systemem mają wylądować w rejonie bieguna południowego Księżyca w 2029 r., w ramach misji European Large Logistic Lander. To jedna z obecnie planowanych misji księżycowych, obok słynnej misji Artemis, której celem jest budowa stacji tranzytowo-badawczej na południowym biegunie Księżyca.

Link do wydarzenia: https://www.spaceresourceschallenge.esa.int/

Polski łazik w ESA

Wysłany na zawody robot to platforma mobilna ważąca 100 kilogramów, przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. W tym celu opracowano specjalną wersję robota na bazie platformy PIAP Patrol. Robot wyposażony jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo-kołowy system napędu zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych.

Prace przygotowujące łazik do zawodów ESA odbywały się w siedzibie Łukasiewicz – PIAP i były prowadzone ze środków własnych. Czasu było bardzo mało, więc wiele z problemów rozwiązywano w ostatnim momencie. W projekcie uczestniczył też ekspert w dziedzinie geologii: dr Łukasz Kruszewski z. Kluczem do pomyślnego przeprowadzenia operacji robotem było wykorzystanie doświadczeń i rozwiązań zebranych i opracowanych w poprzednio realizowanych europejskich projektach badawczych z dziedziny robotyki.

ESA i ESRIC

Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA; fr. Agence spatiale européenne, ASE) to międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

ESRIC to wspólna inicjatywa Luksemburskiej Agencji Kosmicznej (LSA) i Luksemburskiego Instytutu Nauki i Technologii (LIST), której strategicznym partnerem jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). ESRIC łączy wiodące na świecie talenty techniczne, akademickie i przedsiębiorcze w dziedzinie wykorzystania zasobów kosmicznych.