16-12-2021

Profesorowie związani z Łukasiewicz – PIAP w światowej czołówce naukowców

Profesorowie Janusz Kacprzyk i Witold Pedrycz, związani z wydawanym przez Łukasiewicz – PIAP kwartalnikiem naukowym JAMRIS, znaleźli się na liście TOP 2 % World Scientists Stanford.

 

Amerykański Uniwersytet Stanforda, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, opublikował aktualną listę 2 % najczęściej cytowanych naukowców z różnych dyscyplin. W raporcie przygotowanym przez zespół ekspertów, pod kierownictwem profesora Uniwersytetu Stanforda Johna Ioannidisa, znalazły się nazwiska dwóch profesorów związanych z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP: Janusza Kacprzyka i Witolda Pedrycza.

Prof. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk jest ekspertem w dziedzinie logiki rozmytej i jej zastosowania w bazach danych, rozmytych metod reprezentacji i przetwarzania informacji, systemów wspomagania decyzji oraz sieci neuronowych. Bada m.in. zastosowanie informatyki i sztucznej inteligencji w modelowaniu systemów i sterowaniu. Pełni funkcję redaktora naczelnego kwartalnika naukowego JAMRIS oraz przewodniczącego komitetu programowego Konferencji Naukowo-Technicznej AUTOMATION. Jest także członkiem Polskiej Akademii Nauk, w której kieruje Pracownią Systemów Inteligentnych w Instytucie Badań Systemowych.

Prof. dr hab. inż. Witold Pedrycz specjalizuje się w cybernetyce technicznej, elektronice biomedycznej, modelowaniu rozmytym, sieciach neuronowych i komputerowych systemach sterowania. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i profesorem Instytutu Badań Systemowych PAN. Wchodzi w skład Rady Doradczej kwartalnika JAMRIS, złożonej z wybitnych naukowców z ośrodków zagranicznych.