28-12-2021

Zakończenie dostaw Robotów Patrolowo-Przenośnych dla Sił Zbrojnych RP

W drugiej połowie grudnia 2021 roku Łukasiewicz – PIAP dostarczył terminowo ostatnią partię 17 sztuk Robotów Patrolowo Przenośnych – model Robot Inżynieryjny 1806 – dla Sił Zbrojnych RP. Roboty przekazane zostały razem z zestawem części zamiennych (ZCzZ) oraz zestawem obsługowo-naprawczym (ZON).

 

Dostawę robotów poprzedziło szkolenie operatorów, serwisantów i instruktorów na terenie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym. Dla przypomnienia: dostawa 17 sztuk RPP została zrealizowana jako ostatni z etapów wykonania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego – model Robot Inżynieryjny 1806.

– Łukasiewicz – PIAP rozwija swoje portfolio w obszarze robotyki mobilnej od ponad 20 lat. Pierwszym robotem mobilnym, który powstał w instytucie, a zarazem w Polsce i znalazł profesjonalne zastosowanie, był Inspector. Robot Inspector wciąż służy w Wojsku Polskim.  Przekazane najnowsze roboty RPP to przykład zaawansowanych rozwiązań realizowanych od podstaw w naszym kraju. Wybór rodzimej, ultranowoczesnej technologii docenionej w służbach w  ponad 22 państwach na świecie to korzyść nie tylko dla wojska, ale i gospodarki, ponieważ z każdej złotówki wydanej na polski produkt 79 groszy zostaje w kraju i są to pieniądze przeznaczane na dalszy rozwój naszych technologii – podkreśla dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – PIAP.

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie bazy mobilnej 75 kg) jest platformą wykorzystywaną przez wojska inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów, zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RI 1806 jest szybkim (prędkość maksymalna 10 km/h) robotem o napędzie gąsiennicowym, co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny VULKAN o zasięgu 30 m.

– Łukasiewicz – PIAP oferuje także najnowocześniejsze, duże bezzałogowe platformy lądowe, które z powodzeniem spełnią potrzeby operacyjne SZ RP i są odpowiednie do wymagań pola walki zarówno w bliższej, jak i w dalszej perspektywie – dodaje dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk.