logo targów INTARG
16-05-2022

Trzy razy „tak” dla rozwiązań Łukasiewicz – PIAP

Robot PIAP FENIX, egzoszkielet EXOREHA i przemysłowa drukarka 3D TITAN-I – to medaliści tegorocznych targów INTARG, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Katowicach.

 

 

W dniach 11–12 maja 2022 r. w katowickim Spodku odbyła się jubileuszowa, 15. edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP to potrójny medalista tegorocznego wydarzenia. Jury doceniło robota PIAP FENIX, który otrzymał platynowy medal, egzoszkielet EXOREHA, nagrodzony srebrnym medalem oraz przemysłową drukarkę 3D TITAN-I, której przyznano brązową odznakę.  

PIAP FENIX

PIAP FENIX to lekki robot zwiadowczy. Został stworzony do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności operacji wojskowych, w tym miejsc niedostępnych dla człowieka. Wyróżnia niewielka masa (15 kg), duża prędkość (10 km/h) i długi czas pracy operacyjnej – aż sześć godzin. Zamontowane na bazie mobilnej robota kamery dzienne i nocne (termowizyjne, noktowizyjne) umożliwiają prowadzenie obserwacji przez całą dobę, a system kołowo- gąsienicowy z ruchomymi, przednimi stabilizatorami zapewnia łatwe przemieszczanie po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. W zależności od wyposażenia PIAP FENIX może być przeznaczony do obserwacji i nasłuchu, podejmowania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków czy transportowania środków dywersyjnych. Robot mobilny przeznaczony jest do pracy z różnorodnymi akcesoriami, do których należą wyrzutniki pirotechniczne, systemy rentgenowskie i nawijarka światłowodowa. Więcej informacji na stronie www.antyterroryzm.com

EXOREHA

EXOREHA to drukowany egzoszkielet rehabilitacyjny kończyny górnej, przeznaczony dla pacjentów neurologicznych, ortopedycznych, pooperacyjnych i powypadkowych. Ma pięć stopni swobody, w tym trzy napędzane i dwa wolne w postaci otwartych łożysk ślizgowych. Zapewnia to pełną ruchomość stawu barkowego oraz stawu łokciowego przy jednoczesnej minimalizacji wagi urządzenia. Dzięki kompaktowej konstrukcji egzoszkielet może być wykorzystywany w warunkach domowych podczas treningów funkcjonalnych, czyli opartych na realizacji zadań najważniejszych dla pacjenta. Urządzenie może być dowolnie mocowane na przedmiotach dostępnych w większości domów, takich jak m.in. krzesła, łóżka, szafy. Jest tak, aby mogło z niego korzystać jak najwięcej osób, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, a także budowy ciała i dodatkowych schorzeń.

TITAN-I

TITAN-I – przemysłowa drukarka 3D do elementów o podwyższonej wytrzymałości – to urządzenie służące przede wszystkim do wytwarzania prototypów i części zamiennych do robotów przemysłowych, egzoszkieletów, protez, linii produkcyjnych, części dla sektora automotive i lotniczego, a nawet elementów architektonicznych i artystycznych. Rozwiązanie łączy duże możliwości technologiczne z prostotą obsługi, minimalnymi wymaganiami ingerencji w proces i niską ceną. Pozwala na drukowanie z materiałów o podwyższonej wytrzymałości (wymagających bardzo wysokiej temperatury dyszy i podgrzewania komory) z wysoką dokładnością (co wymaga korekcji niedokładności położenia detalu drukowanego i selektywnego chłodzenia wytwarzanych detali). Zastosowany osprzęt oraz konstrukcja urządzenia pozwoliły na ograniczenie gabarytów drukarki oraz obniżenie hałasu podczas pracy, dzięki czemu nadaje się ona nawet do zastosowań biurowych.