31-01-2023

Doktorat honoris causa dla profesora Janusza Kacprzyka

Profesor Janusz Kacprzyk, związany z Łukasiewicz – PIAP, otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie Aurel Vlaicu w Aradzie w Rumunii. To kolejny dowód uznania dla profesora, który jest od lat nagradzany za dokonania zawodowe i naukowe.

Uniwersytet Aurel Vlaicu jest państwową uczelnią, który powstała w 1990 r. na bazie szkoły inżynierskiej i innych mniejszych szkół. Notuje dynamiczny rozwój, m.in. pozyskując do współpracy znamienitych przedstawicieli nauki, reprezentujących instytucje, które z sukcesem łączą teorię z praktyką, jak ma to miejsce w przypadku Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Profesor Janusz Kacprzyk pełni w Łukasiewicz – PIAP funkcję redaktora naczelnego kwartalnika naukowego JAMRIS oraz przewodniczącego komitetu programowego Konferencji Naukowo-Technicznej AUTOMATION. Uczestniczył w wielu projektach realizowanych przez instytut, m.in. FORESIGHT ARP – „Foresight priorytetowych, innowacyjnych technologii na rzecz automatyki, robotyki i techniki pomiarowej”. Jest także członkiem Polskiej Akademii Nauk, w której kieruje Pracownią Systemów Inteligentnych w Instytucie Badań Systemowych. Profesor jest ekspertem w dziedzinie logiki rozmytej i jej zastosowania w bazach danych, rozmytych metod reprezentacji i przetwarzania informacji, systemów wspomagania decyzji oraz sieci neuronowych. Bada m.in. zastosowanie informatyki i sztucznej inteligencji w modelowaniu systemów i sterowaniu.