29-08-2023

Łukasiewicz – PIAP z nową ofertą dla Sił Zbrojnych na MSPO

W dniach 5–8 września 2023 r. w Kielcach odbędzie się kolejna edycja targów MSPO. Na stoisku 56 w hali D Łukasiewicz – PIAP zaprezentuje nowe rozwiązania z zakresu robotyki mobilnej.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, rozpoczynający się już za tydzień, będzie jak co roku miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. MSPO jest doskonałą platformą do nawiązywania relacji, prezentowania premierowych rozwiązań i technologii, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz merytorycznych spotkań. Targom tradycyjnie towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, na której obecne będą roboty mobilne instytutu Łukasiewicz – PIAP. Nie zabraknie debiutów.

Podczas tegorocznej, 31. edycji wydarzenia tematem przewodnim stoiska Łukasiewicz  – PIAP będzie zastosowanie ciężkich robotów bojowych w działaniach Sił Zbrojnych. Po raz pierwszy przedstawiony zostanie robot bojowy PIAP HUNTeR uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZMU-03 firmy AREX z karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm i wyrzutnikami granatów dymnych.

W ofercie prezentowanej na MSPO pojawią się również mniejsze roboty mobilne. Robot PIAP HUNTeR zostanie zaprezentowany ze współpracującym 320 kg robotem pirotechnicznym PIAP IBIS. Mniejszy system może służyć jako wsparcie obserwacji dzięki głowicy z kamerą dzienno-nocną oraz kamerą termowizyjną. Roboty wzajemnie przekazują między sobą sygnał radiowy, przedłużając zasięg operacyjny platform.

Podczas targów po raz pierwszy w tym roku prezentowana będzie również najnowsza wersja plecakowego robota PIAP FENIX, zaprojektowana na potrzeby Policyjnej Jednostki Operacji Specjalnych Republiki Korei.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest pierwszym i największym w Polsce producentem robotów mobilnych do zastosowań specjalnych. Instytut dostarcza kompleksowe rozwiązania m.in. dla Wojska, Policji, Straży Pożarnej oraz pozostałych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności w Polsce i za granicą.

Roboty mobilne Łukasiewicz – PIAP, które są już obecne w ponad 20 krajach na całym świecie, znajdują zastosowanie m.in. w operacjach C-IED, rozpoznaniu i zdalnej obserwacji, ochronie granic i infrastruktury, poszukiwaniu i ratownictwie, zarządzaniu kryzysowym, zabezpieczeniu konwojów i patroli oraz dozorowaniu i patrolowaniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie antyterroryzm.com.