18-12-2023

IWIS 2023: komplet medali dla Łukasiewicz – PIAP

Na tegorocznej wystawie IWIS wynalazki Łukasiewicz – PIAP zdobyły medalowe złoto, srebro i brąz.  

Na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS, największym w Polsce międzynarodowym wydarzeniu promującym wynalazczość i innowacje, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP otrzymał komplet medali.

Złoto powędrowało do taktycznego robota miotanego PIAP TRM, który może wspomagać operacje prowadzone w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Urządzenie utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże. To kolejna nagroda dla tego robota, który ma już na koncie m.in. złoty medal tegorocznych Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG oraz Dyplom Urzędu Patentowego.   

Srebrny medal otrzymało zrobotyzowane stanowisko do wytwarzania addytywnego elementów o zróżnicowanej wielkości ze stopów aluminium i stali. Brązem zostało nagrodzone narzędzie do pobierania próbek z podłoża(np. skażonego) oraz cząsteczek chemicznych z zanieczyszczonych obszarów lub zbiorników wodnych, które w tym roku zdobyło także medal targów INTARG.