29-12-2023

PIAP GRYF we Francji i Finlandii

Łukasiewicz – PIAP zakończył realizację zamówień średnich robotów pirotechnicznych PIAP GRYF dla oddziału minersko-pirotechnicznego podległego Ministerstwu Obrony Republiki Francji oraz dla służb Republiki Finlandii.

 

Roboty mobilne Łukasiewicz – PIAP trafiły do Francji i Finlandii wraz z wyposażeniem dodatkowym do neutralizacji i rozpoznania pirotechnicznego. W skład przykładowego zestawu dla odbiorcy z Francji wchodziły: robot mobilny PIAP GRYF, uchwyt do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego, automatyczny wybijak do szyb produkcji PIAP, uchwyt do strzelby gładko lufowej oraz samopowtarzalna strzelba BENELLI M4.

Roboty PIAP GRYF to najbardziej znane i sprawdzone konstrukcje średniego robota Łukasiewicz – PIAP, wykorzystywane już w kilku armiach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na świecie, od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Liban, Senegal oraz Rumunię i Włochy.

PIAP GRYF jest robotem idealnie sprawdzającym się w rozpoznaniu terenu i miejsc trudno dostępnych. Za pomocą manipulatora o sześciu stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

Dzięki zastosowanym napędom PIAP GRYF sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Nieduża masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Najnowszy model robota mobilnego PIAP GRYF jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in. urządzenie do mobilnej radiografii obrazowej RTG, czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Więcej informacji o robotach mobilnych Łukasiewicz – PIAP można znaleźć na stronie antyterroryzm.com.