Projekt SmartEx-Twin

Inteligentny egzoszkielet do rehabilitacji zdalnej z wykorzystaniem technologii bliźniaka cyfrowego

Smart Exoskeleton for Remote Rehabilitation with the Digital Twin Technology

Głównym celem projektu SmartEx-Twin jest przeprowadzenie badań dotyczących możliwości poprawy jakości, efektywności i dostępności ćwiczeń rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem wspomagających urządzeń mechatronicznych/robotycznych, dzięki zastosowaniu najnowszych, zaawansowanych rozwiązań technologii ICT.

W ramach projektu zostanie opracowane i zbudowane w formie demonstratora technologii lekkie i przenośne urządzenie rehabilitacyjne kończyny dolnej dla osób po udarach lub ze schorzeniami ortopedycznymi.

Warunki użytkowania i zdalny dostęp za pośrednictwem sieci Internet umożliwią korzystanie z niego w warunkach domowych. Wykorzystanie technologii VR i wirtualnego bliźniaka pozwoli na planowanie i nadzorowanie ćwiczeń przez fizjoterapeutę, który fizycznie będzie oddalony od pacjenta. Odczytywanie podczas ćwiczeń, archiwizacja i przetwarzanie sygnałów biologicznych typu EMG oraz EEG umożliwi monitorowanie i ocenę efektów rehabilitacji oraz zdalne wprowadzanie modyfikacji treningu.

Demonstrator zostanie poddany badaniom funkcjonalnym w warunkach laboratoryjnych i będzie prezentowany potencjalnym użytkownikom oraz zainteresowanym producentom urządzeń medycznych.

Termin realizacji projektu: 01.07.2023 – 30.06.2025

Budżet projektu: 265 800 EUR (w tym Łukasiewicz – PIAP 155 100 EUR); projekt dofinansowany jest w ramach V konkursu Współpracy Polsko-Tureckiej

Rodzaj projektu: międzynarodowy projekt badawczy

Konsorcjum projektu:

  1. Łukasiewicz – PIAP (Polska),
  2. Elmiko Biosignals (Polska),
  3. Bartin University (Turcja),
  4. 3LS R&D Consulting Industry and Trade Inc. (Turcja)