05-09-2018

Start projektu ATENA

PIAP rozpoczął prace nad stworzeniem autonomicznego systemu dla terenowych platform lądowych z funkcją podążania za celem.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, pomysłodawca i realizator projektu ATENA, opracowuje system, który umożliwi platformom lądowym autonomiczne podążanie za wybranym obiektem, przykładowo pojazdem lub człowiekiem. Zakończenie prac planowane jest na styczeń 2021 roku. Wyniki zostaną zademonstrowane w postaci dwóch samochodów terenowych, przystosowanych do sterowania cyfrowego, z zainstalowanymi systemami ATENA.

Dzięki realizowanym przez PIAP badaniom będzie można m.in. sterować platformą transportową wspomagającą oddziały piechoty, tworzyć konwoje, ograniczyć liczbę ludzi niezbędnych do transportu wyposażenia i pojazdów. System będzie można instalować na różnorodnych platformach mobilnych, takich jak samochody, roboty i quady. Platformy wyposażone w system ATENA będą mogły działać w terenie przygodnym, bez konieczności używania mapy i nawigacji, w oparciu o algorytmy uczące oraz wizję maszynową. W przyszłości, dzięki otwartej budowie, system ATENA będzie mógł być uzupełniany i rozbudowywany o nowe funkcjonalności.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”. Budżet projektu wynosi 3 670 000 złotych.

Więcej szczegółowych informacji o projekcie znajdą Państwo w tekście PROJEKT ATENA. Zapraszamy również do poznania innych realizowanych przez PIAP projektów, których opisy zamieszczone są w zakładce PROJEKTY BADAWCZE.