04-09-2020

Roboty TRM służą pomocą we Francji i Izraelu

Taktyczne Roboty Miotane TRM wspierają funkcjonariuszy w kolejnych krajach. Tym razem trafiły do francuskich i izraelskich służb mundurowych.

 

Pandemia COVID-19 nie przeszkodziła  Łukasiewicz – PIAP w kontynuowaniu działalności eksportowej. Ostatnio instytut dostarczył Taktyczne Roboty Miotane TRM w kompletacji z możliwością przenoszenia i odpalania granatów hukowo-błyskowych funkcjonariuszom z Izraela i Francji. To kolejne kraje w tym roku, które postanowiły wykorzystać możliwości, jakie daje TRM – od marca robot zasila szeregi Włoskiego Korpusu Karabinierów, o czym można przeczytać tutaj.

Pomoc w operacjach antyterrorystycznych

TRM jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne. Powstał w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji.

Robot składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości, dlatego TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości, a następnie w sposób teleoperowany dokonywać tam zdalnej inspekcji.

Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w ładunki oślepiające i ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wywołania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników.

Unikatowe cechy TRM

Taktyczny Robot Miotany wyróżnia się:

  • bezgłośnym układem napędowym,
  • możliwością bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360°, bez konieczności użycia narzędzi,
  • możliwością zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED,
  • możliwością wyzwalania granatów hukowo-błyskowych,
  • niewielką masą i wymiarami zewnętrznego panelu sterowania,
  • nagrywarką cyfrową zintegrowaną z panelem sterowania.

Z jednego panelu sterowania można operować kilkoma robotami.

Więcej informacji na temat Taktycznego Robota Miotanego TRM można znaleźć na stronie https://www.antyterroryzm.com/portfolio-posts/trm/.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=do49IjkW5ZQ.