22-04-2021

Technologie dla inteligentnej produkcji

Drukarki 3D zaczynają już tworzyć samodzielne systemy produkcyjne, a wytwarzanie przyrostowe w coraz większym stopniu wspiera produkcję i utrzymanie ruchu. Zachęcamy do przeczytania wywiadu w kwietniowym numerze miesięcznika AUTOMATYKA z ekspertem w tej dziedzinie – dr. inż. Maciejem Caderem z Łukasiewicz – PIAP.  

Projektowanie z uwzględnieniem obliczeń numerycznych, badania materiałowe oraz technologie przyrostowe – ten tercet otwiera nowe możliwości w przemyśle i nie tylko. O korzyściach z tego połączenia, udanym mariażu technologii addytywnych ze sztuczną inteligencją, a także o tym, jak druk 3D może wspierać utrzymanie ruchu rozmawiamy w najnowszym numerze miesięcznika AUTOMATYKA z dr. inż. Maciejem Caderem, zastępcą dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – PIAP oraz twórcą Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych.

Wiele zakładów boryka się dziś z problemem wynikającym z faktu, że komponenty wykorzystywane w starszych systemach i liniach produkcyjnych psują się. Zamówienie nowych nierzadko jest bardzo trudne i kosztowne lub nierealne, ponieważ okazuje się, że dana część została już wycofana z produkcji. W takiej sytuacji druk 3D, który umożliwia wydrukowanie zamiennika starego elementu, pozwala wyeliminować problem dostępności części lub wysokich kosztów zamówienia. Takie usługi świadczy Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych działające w Łukasiewicz – PIAP. Laboratorium oferuje też pełne spektrum działań związanych z drukiem 3D, począwszy od przygotowania do produkcji, przez wytwarzanie, po odpowiednie wykończenie i pomiary.

Kolejny szeroko omawiany temat na łamach najnowszego wydania miesięcznika AUTOMATYKA to systemy fotowoltaiczne. Po zieloną słoneczną energię coraz częściej sięgają firmy i przedsiębiorstwa, które chcą obniżyć koszty swojej działalności. Piszemy o tym, jak to działa i jak dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Wyzwaniem w nowych realiach technologicznych są nie tylko aspekty stricte techniczne, ale także kwestie prawne. Przedstawiciele Kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy oraz Kancelarii GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy piszą dla Czytelników AUTOMATYKI o tym, jak unikać konfliktów prawnych przy wdrażaniu automatyki i robotyki oraz jak wykorzystać ulgę podatkową na działalność badawczo-rozwojową.

Więcej ciekawych tematów można znaleźć na łamach kwietniowego wydania czasopisma. Zachęcamy do sięgnięcia po wersję drukowaną lub elektroniczną, dostępną tutaj.