25-02-2020

Łukasiewicz – PIAP na DARPA Subterranean Challenge

Polacy stworzyli robota współpracującego z urządzeniami skonstruowanymi przez najlepszych inżynierów i naukowców na świecie. Do udziału w rozgrywanych aktualnie w USA zawodach DARPA amerykańscy naukowcy z Caltech i należącego do NASA JPL zaprosili instytut badawczy Łukasiewicz – PIAP.

Polscy inżynierowie rozpoczęli współpracę z California Institute of Technology (Caltech) w 2019 roku w ramach projektu „Rozwój Badań Kosmicznych”, realizowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), a koordynowanego przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. W wyniku tej kooperacji do USA został wysłany jeden z testowych robotów wyprodukowanych w instytucie Łukasiewicz – PIAP. Celem podjętej z Caltech współpracy było wspólne wystąpienie w DARPA Subterranean Challenge w 2020 roku.

– Obecność na zawodach DARPA to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować, jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem podziemi. Takie zastosowanie robotyki może być wykorzystywane w obszarze bezpieczeństwa, a w dłuższej perspektywie być może również przy eksploracji Układu Słonecznego – tłumaczy dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Dotychczas żaden polski robot nie uczestniczył w tych zawodach. W 2020 roku zawody koncentrują się na cywilnych aspektach wykorzystania robotów w działaniach ratowniczych w podziemiach, między innymi w liniach metra i kopalniach.

 

Polski łazik w USA

Wysłany do USA robot to platforma mobilna ważąca 27 kilogramów przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. Robot wyposażony jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo-kołowy system napędu zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych.

Prace przygotowujące łazik do zawodów DARPA odbywały się w Kalifornii w trakcie wyjazdów stażowych polskiego inżyniera Sławomira Kurdziela z Łukasiewicz – PIAP. W projekcie zdalnie uczestniczyli też inżynierowie z warszawskiej siedziby instytutu. Robot poddawany był procesom dostosowywania i testowania jego przydatności do zawodów DARPA. We współpracy z naukowcami z California Institute of Technology oraz należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) przeprowadzana była integracja robota z nowym oprogramowaniem i czujnikami. Pozwoliło to przetestować nowe metody zapewniania robotowi autonomii w trakcie wykonywania misji.

Kooperacja specjalistów Łukasiewicz – PIAP z inżynierami z USA służyła doprecyzowaniu technologii, które mogą znaleźć zastosowanie podczas prac humanitarno-ratowniczych oraz być może przy misjach kosmicznych, jak na przykład badanie podziemnych jaskiń na Księżycu.

 

California Institute of Technology i Jet Propulsion Laboratory

Caltech oraz JPL to światowej klasy podmioty, które angażują się w realizację projektów kosmicznych, takich jak łazik Curiosity, czy łazik Mars 2020 Rover. Amerykanie zamierzają też rozwijać nowe misje robotyczne w ramach programu lotów księżycowych NASA o nazwie Artemis.

 

Dziś badania jutro wdrożenia

Udział robota z Polski w zawodach DARPA jest realizowany dzięki grantowi z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA. – Polsko-amerykańska współpraca w obszarze technologii to doskonała okazja do zacieśnienia więzi transatlantyckich. Poprzez wspólną realizację projektów badawczych kreujemy okazje do dalszych działań w obszarze przemysłowym i wdrożeniowym – komentuje Robert Nowicki, członek Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA.

 

DARPA Robotics Challenge

Zawody DARPA odbywają się od 2012 roku. Mają na celu wyłonienie robota, który mógłby zastąpić człowieka w niebezpiecznych zdaniach oraz w trudnych lub niedostępnych dla człowieka warunkach terenowych. Organizatorem DARPA Robotics Challenge jest Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności – amerykańska agencja rządowa zajmującą się rozwojem technologii wojskowej.