05-03-2020

Dostawa pierwszego Robota Patrolowo-Przenośnego do Sił Zbrojnych RP

Do saperów trafił pierwszy z 35 zamówionych przez Inspektorat Uzbrojenia nowoczesnych Robotów Patrolowo-Przenośnych. Urządzenie skonstruowano w Łukasiewicz – PIAP.

Dostawa do Wojska Polskiego inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED, służących usuwaniu ładunków i materiałów niebezpiecznych, to jeden z programów Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest techniczna modernizacja sił zbrojnych. – Jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawców robotów mobilnych jesteśmy zaangażowani w przygotowanie dla wojska robotów EOD/IED. Zgodnie z podpisaną przez nas z Inspektoratem Uzbrojenia umową pierwszy z robotów jest już u zamawiającego. Kolejne dostarczać będziemy w roku 2020 i 2021. Łącznie będzie to 35 robotów – mówi dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

 

Impuls do rozwoju myśli technicznej

Łukasiewicz – PIAP dostarczył robota do 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym. Jest to nowej generacji Robot Patrolowo-Przenośny (RPP), model Robot Inżynieryjny 1806. Do końca tego roku saperzy otrzymają łącznie 18 robotów. W przyszłym roku polski instytut badawczy dostarczy kolejne 17 egzemplarzy. – Zamówienia z MON są impulsem do dalszego rozwoju krajowej myśl technicznej i kompetencji eksportowych instytutu Łukasiewicz – PIAP – podkreśla dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk.

 

Działania bojowe i misje stabilizacyjne poza granicami kraju

Robot Patrolowo-Przenośny jest  platformą, która wykorzystywana będzie przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

 

Wyposażenie robota RPP

Baza mobilna robota waży 75 kilogramów. Urządzeniem steruje się bezprzewodowo za pomocą lekkiej konsoli. Dodatkowo robot wyposażony jest w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów. Specjalistyczne kamery zapewniają obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory dnia i roku.

RPP posiada napęd gąsienicowy. Umożliwia to robotowi sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Gabaryty robota pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny wynoszącej do 60 centymetrów.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Robot wyposażony jest też w urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 metrów.